Bebek Pasaportu Nasıl Çıkarılır?

Adım adım yazıyorum;
1- Randevu almak; biz epasaport egm’den online olarak aldık, nerede oturuyorsanız oranın emniyet müdürlüğünden almanız gerekmiyor, aceleniz varsa gidebileceğiniz en müsait yeri seçebilirsiniz.
2- Biyometrik foto çektirmek, bebeğinizi cicileyip bicileyip fotoğrafçıya gidiyosunuz, bebeği tabureye koyup anne taburenin orada elleri kolları görünmeyecek şekilde sırtından tutuyor, baba yada ikinci kişi kimse o da fotoğrafçının orada durup tam kameranın önünde çıngırak vs bebeğin ilgisini çekecek bişeyler gösteriyor, bebek noluyoruz olduğu anda şaşırmış halde bakarken fotoğrafçı çekiyor.
3- Cüzdan bedeli ve harç bedeli ödemek; pasaport.pol.tr de yazan bankalardan birine gidip ödemeleri yapıp dekontları alıyoruz. Ne kadar ödeneceği de aynı adreste yazıyor güncel bakmakta fayda var. Dekontların tahsil edilmiştir yazısına ve ıslak imzalı olmasına mutlaka dikkat edin.
4- Muvafakatname imzalamak, anne ve baba aynı anda randevuya gittiğinde işlem sırasında görevlinin çıkardığı muvafakatnameyi imzalıyor. Bu anne veya babanın ikisinin de bebeğin pasaportuna rızası olduğu yazısı, bir de birinin diğerinden habersiz bebeği yurtdışına kaçırmasını önlemek içinmiş sanırım..
Tüm bu adımlar tamamlanınca işlem bitmiş oluyor, görevli sistemden ikamet adresini teyit edip pasaportun oraya mı kargolanmasını istediğinizi soruyor ve işlem tamam! Bizimki tam 4 işgünü içinde geldi.
Minikler hep gezsin!
OnupMom