Bebeklerde Rahat Uykuya Dalma

Çocukların uykuya olan ihtiyacı ve uyku süreleri büyüme dönemlerine göre farklılık gösteriyor. Fakat hangi dönemde olursa olsun sağlıklı uyku alışkanlığı kazandırmak için bebeklikten itibaren belirli aynı saatlerde uyuması ve uyanmasını sağladığınızda rahat uykuya daldığını görebilirsiniz. Buna çocuk gelişimciler uyku rutini diyor..
Sağlıklı ve kaliteli uyumaları için neler işe yarayabilir?
Bebeğinizin aşırı yorgun olmamasına dikkat edin
Bebeklerin uyku saatleri biyolojik ritimlerine göre düzenlenmelidir. Bebeğin geç uyutulması, uyku süresinin daha uzun olacağı anlamına gelmez. Hatta bebek bu nedenle yorgun düşerse uyku düzeni etkilenir, uykuya dalmakta ve uykuda kalmakta zorluk çeker, bir süre sonra da kronik uykusuzluk gelişebilir. Bu nedenle bebeğin yorgunluğunun belirtileri iyi gözlemlenmelidir. Bebeğin yorgun olduğu ancak bu yorgunluğun aşırı olmadığı ani yakalamak çok önemli.
Bebeğin rahat bir uykuya dalması için Can’da işe yarayan diğer altın kurallar;
Ilık banyo yaptırmak
banyo sonrası masaj yapmak
Kitap okumak, Hafifçe Şarkı/ninni söylemek veya Hafif müzik dinletmek (bir gece birini diğer gece diğerini yapıyorum hepsini aynı anda değil)
Beslemek (gece uyanmasını engelleyecek kadar! )
Odasının karanlık olmasına özen göstermek
Memede uyuma alışkanlığı kazandırmamak
Son maddeden muzdaripseniz literatürde bu konuyla ilgili şunlar var;
Eğer bir bebek uykuya sürekli emzirilerek ya da biberonla beslenerek dalıyorsa, emzirme ile uykuyu ilişkilendirebilir. Bu durum zamanla uykuya başka yollarla dalmasına engel olur. Bebeğin herhangi bir yardım olmadan uykuya dalması isteniyorsa, uykulu hale gelene kadar emzirilmeli fakat bu şekilde uyuyakalması engellenmelidir. Can bazen yorgun olduğu zamanlarda yapıyor aslında öyle olduğu zaman ben onun meme emerken nefes alıp verişinden ve emme ritmindeki değişiklikten hemen uykuya geçiyor olduğunu anlıyorum ve emzirmeyi kesip ayağa kalkıyorum; vedalaşma rituelimizi başlatıyorum.. O Nasıl mi? Kucağımda hafifçe pış pış patpat yapıp hep ayni cümlelerle kulağına iyi geceler dileklerimi fısıldıyorum. Böylece birazdan yatağına koyacağım sinyalini alıyor, buna uyku eğitimi dilinde “regüle etmek” de deniliyor. O noktadan sonra önemli olan Tracy Hogg’un dediği gibi uyku diyarına girmesi, eğer kapıdan dönerse tekrar regüle etme işi baştan başlıyor ve maalesef en az 20 dk..
Sözün özü rahat uyku için öncesinde siz hep aynı kararlılıkla aynı şeyi yaparsanız emin olun bir sure sonra yatacağı sinyalini alan bebek çaresiz kalıp uğraşmıyor ve kendini uykuya bırakıyor, ama bir geceki pes etmeniz ve aman uyumuyor deyip kaldırmanız vs onda tekrar böyle yaparsınız belki diye bir umut ışığı oluyor.
Tabi kii her bebek aynı değil hatta bazen günleri bile birbirini tutmayabiliyor. Bazı inat gecelerinde yatağına koyduktan sonra da pış pış patpata devam etmek işe yarayabiliyor. Bir süre sonra sadece pışş veya sadece elinizi vücuduna koymanız yani sadece orada olduğunuz mesajı bile yetecek göreceksiniz..Görmeniz umuduyla..
Bebeklere ve aslında en çok da annelere Mutlu Uykular!
Oneupmom