Televizyonlarınızı Kapalı Tutarak Bebeklerin Beyin Gelişimini Destekleyebilirsiniz!

Çocuk psikologları hepimizi tv fişlerini prizden çekmeye davet ediyor.
Bundan neredeyse 15 yıl önce Amerikan Pediatri Derneği ailelerden 2 yaşın altındaki çocukların televizyon izleme süresini kısıtlamasını istedi. O zamanlar bu daha çok televizyon izlemenin sakıncalı olabileceğine dair oluşturulan genel kanı sonucuydu. Sonrasında bilimsel araştırmalar devam etti ve gelinen noktada bu yaştaki çocukların televizyon izlemesi iyi değil hatta kötü sonuçlar doğurabilir noktasına gelindi. Ve o dönemki raporun son cümlesi de; ‘Televizyon, sadece fonda kullanılsa da, bebeğin eğitimi için gerekli olduğuna inanılarak kullanılsa da potansiyel olarak kötü etkileri var ve hatta 2 yaşın altında bilinen hiç iyi etkisi yok’ oldu. Fakat 0-2 yaş arası çocuklar ticari eğitim programları için ana hedef olmaya devam etti. Ailelere ise eğitim programlarının ne kadar faydalı olduğu üzerinden pazarlama yapıldı.
APD üyesi Ari Brown’un yaptığı başka bir araştırma da gösteriyor ki çocuklar 2 yaşına gelene kadar ekranda ne olup bittiğini anlayamıyorlar. Ancak bu yaştan sonra bu video görsellerinin eğiticiliğinden bahsedilebilir. Öte yandan televizyon seyretmenin bir fırsat maliyeti olduğundan da söz ediyor Dr Brown. Televizyon açıkken belki ortamda daha az konuşma var ama konuşulan zamanlar çocukların dil gelişimi açısından çok kıymetli.
1999 yılından itibaren yapılan 3 araştırmada televizyonun bir eğitim aracı olarak kullanılması ve dil gelişimi konu alınmış. Araştırma sonucu televizyon izleme zamanına paralel artan bir gelişimsel gerilemeyi öngörüyor. Bunu bir sebep sonuç ilişkisi olarak da ele alabiliriz. Çocuklarını televizyon karşısında uzun süre bırakan anne babaların genelde de çok özenli eğiticiler olmadıkları düşünülebilir. Araştırma sonuçları net olarak ileride şu şu kötü etkileri olacak diyemese de olabilecek problemlere atıfta bulunuluyor. Televizyon fonda bir aygıt olarak kullanılsa dahi, bu bebeklerin oyun oynarken dikkatinin
dağılmasına yol açıyor ki. Oyun oynamanın bir bebek için önemli gelişimsel faydaları olduğunu biliyoruz.
Bir çocukla 24 saat oyun oynayamayacağımızı ve ya onlara sürekli kitap okuyamayacağımızın bilincinde olarak, çocuğun bağımsız serbest zaman oyunlarını desteklememiz gerektiğini belirtiyor Dr. Brown. Çünkü bu zamanlar çocukların problem çözme, yaratıcı hayal gücü kullanma ve kendilerini eğlendirme zamanları olduğu için çok kıymetli.
It’s Official: To Protect Baby’s Brain, Turn Off TV